Gyerek + kutya

Az elmúlt 1,5 évben nagyon sokan megkérdezték tőlem, hogy mennyire lehet gyerek mellett kutyázni. A válasz nem egyszerű, mert nem mindegy, hogy mit akar az ember, és mennyi segítsége van.

11081230_10205277006518125_7515793335117220276_n
Kutyaoviban

A gyerek születésével felborul a korábbi sorrend, és a kutyák eggyel hátrébb kerülnek. Nagyon sokáig a baba diktál, és amíg nincs kiszámíthatóság a mindennapokban, addig elég nehéz. Nálunk az első lépés az volt, hogy magamra kötöttem a gyereket, és elmentünk sétálni (van, aki babakocsival jár kutyát sétáltatni, de a mi babakocsink nem kompatibilis a környékbeli sétahelyekkel). Ez elég sokáig működik is, a nehézségek akkor jönnek, amikor a gyerek már inkább saját lábon szeretne közlekedni, vagy valami más akadálya lesz a hordozásnak. A mi esetünkben akkor jött el ez a pont, amikor újból teherbe estem, mert csak az első pár hónapban tudtam hordozni Dorkát, aztán közben megjött a tél, az én hasam meg csak nőtt, és már nem esett jól a hordozós séta.

Ha a baba jól elvan a babakocsiban, akkor lehet azzal próbálkozni, hogy kimész a kutyasulira (vagy valahova, ahol gyakorolnál), tologatod, amíg el nem alszik, és utána dolgozol a kutyával. Mi ezt ritkán alkalmaztuk, mert az alvás nem nagyon jött össze, egy idő után meg már elfogyott Dorka türelme, és akkor már képtelenség volt gyakorolni a kutyákkal.

11072862_10205246061504519_2757959675555194087_n
Operatőr egy edzésen

Szerencsés eset, ha otthon van akkora kert, ahova ki tudsz menni a kutyákkal, amíg a baba alszik. Imádom, hogy nálunk akkora placc van hátul, gyakorlatilag bármit tudok velük csinálni. Viszont komoly munka szempontjából nem szerencsés az otthoni környezet, hiszen egy idő után kellenének a zavaró ingerek.

A legjobb, ha van olyan családtag, aki tud vigyázni a gyerekre, amíg te kicsit elszabadulsz otthonról. Akkor nem kell a szemed sarkából lesned, hogy épp mit csinál a gyerek, nem sodorja magát veszélybe, és ha már kicsit nagyobb, akkor nem fog körülötted sertepertélni, nem akarja elvenni a klikkert, nem akarja ő etetni a kutyát, stb. :) Az esetek nagy részében nálunk is így működik/működött a dolog.

Újszülött mellé biztos nem vállalnám be egy versenykutya alapozását, mert ahogy az elején írtam, kiszámíthatóság nem nagyon van, és így nem biztos, hogy jutna elég figyelem a kölyökre. Nathan 5 hónapos volt, mikor Dorka megszületett, de szerencsére az ő temperamentuma elég jól passzol a jelenlegi körülményeinkhez. Persze azért ő is bírna többet menni, dolgozni, mint ami jut neki. Bandi felnőttként sokkal jobban bírta a megváltozott helyzetet.

1545110_10203313037700132_2364032138333309526_n
Dorka egy, Nathan hat hónapos

Akárhogy is, a lelkifurdalás nagyjából elkerülhetetlen, mert aki gyerekvállalás előtt picit komolyabban kutyázott, az nagy valószínűséggel rendszeresen fogja úgy érezni, hogy nem jut elég ideje a kutyára. És akkor eddig még csak az időtényezőről írtam, az energiáról egy szó sem esett… Hogy a terveket hogyan képes felülírni egy rosszabb éjszaka; amikor inkább te is alszol, mikor a gyerek alszik (ezt a tanácsot szerintem minden kezdő anya megkapja); amikor túl feszült és ingerült vagy ahhoz, hogy a kutyákkal komoly munkába kezdj; vagy amikor olyan a lakás, mintha bomba robbant volna, és muszáj felszámolni a kuplerájt.

Szóval akad kihívás rendesen. Én rendszeresen érzem azt, hogy túl rövidek a napok, és mindig próbálok priorizálni, hogy most épp mi kerüljön sorra. Túl a félidőn már egyre inkább a pihenést választom, amitől nagyjából állandóan lelkifurdalásom van. De sajnos ezt a hátralévő időszakot ki kell bírnom valahogy. Aztán hogy utána mi lesz… na az egy érdekes kérdés. :)

RESET

Hosszú hallgatás után újra itt, bár kicsit máshogy és máshol, de teszek egy kísérletet a visszatérésre. Bár az időm nem lett több, sőt, pár hónap múlva ismét bővülni fog a család. De addig is igyekszem minden lehetőséget megragadni, hogy minél több időt tudjak a srácokkal tölteni, mert az első néhány hétben biztos, hogy nem nagyon fogok tudni elszabadulni a babától.

Emiatt a kutyasuli is háttérbe került, és még így is sokszor furdal a lelkiismeret, hogy nem tudok eleget adni a saját kutyáimnak. Dorka már 1,5 éves, és egyre körülményesebb vele a kutyasétáltatás, mert félidős terhesen már elég megterhelő a hordozás, ha viszont a saját lábán jön, akkor csak gyökkettővel tudunk haladni. Egy lehetőség maradt, ha kora reggel felkelek, és addig sétálunk, amíg a család többi tagja alszik. Ez viszont baromi nehezen megy a hideg téli reggeleken…

Bandival a 2015-öt elég felemásan zártuk. Az év egyik fénypontja volt, hogy sikerült kitűnőre teljesítenünk az obedience kezdő szintet, így szabad az út az 1-es szintre. Viszont a könyökeit februárban meg kellett műtteteni enyhe könyökdiszplázia miatt, és sajnos nem lett 100%-os a kutya, mostanában például elég nehezen viseli a hideget. Így az ő terhelhetősége jelentősen lecsökkent. :(

Mellette pedig itt van Nathan, akivel eddig az alapok minél stabilabb lerakásán dolgoztunk, és idén már jó lenne a pályán is megmutatni, hogy mit tudunk. Szóval most Bandi pihen, és elsősorban családi kutyaként funkcionál (ebben a szerepben pedig tökéletes, Dorka teljesen odáig van érte), és munka szempontból Nathan került az előtérbe. Az obedience mellett vele a tereléssel is próbálkozunk, és bár elsőre nem jött össze a munkavizsga, nagyon bízom benne, hogy idén menni fog.

Így állunk most. Tervek vannak bőven, és remélem, hogy a körülmények majd segítenek abban, hogy ezekből minél több meg is valósuljon. Hajrá 2016!