Kétévesen mindössze 9,6 centiméter magas a világ legkisebb kutyája, egy Puerto Ricó-i csivava. Miracle Milly mindössze fél kilót nyom, és kisebb, mint a vele együtt élő német dog feje.
A csivava születésekor mindössze 30 grammos volt, és belefért egy teáskanálba. Az anyja nem is tudta szoptatni, hanem sokáig pipettából etették.
Romániában hatalmas problémát jelentenek a kóbor kutyák, becslések szerint csak Bukarest utcáin 64 ezer gazdátlan állat él. A konfliktusok rendszeresek, legutóbb szeptember elején martak halálra egy kisfiút a kóbor állatok. Az állatvédők korábban ivartalanítási kampányokkal próbálkoztak, de ezekkel csak átmeneti javulást sikerült elérni, és az utóbbi években ismét nőtt az utcákon élő kutyák száma.
A román parlament most megszavazta, hogy az utcáról begyűjtött kutyák két hét türelmi idő után elaltathatók, annyi engedménnyel, hogy ha van rá pénz, akkor tovább is életben tarthatók. Mészárlás lesz, válogatás nélkül altatják majd a kutyákat, tekintet nélkül arra, hogy fiatal, öreg, egészséges vagy beteg. A törvény nagy felháborodást keltett az állatvédők körében, akik tüntetésekkel és petíciókkal fejezik ki tiltakozásukat a rendelkezés ellen.
Egy billoggal jelölt ivartalanított kutya Romániában
A jogszabály már régóta tervben volt, de tavaly a kutyák haladékot kaptak, akkor ugyanis megbukott a törvény. Nem kérdés, hogy a kialakult helyzettel valamit kezdeni kell, hiszen nemcsak veszélyes (és nemcsak az emberek, hanem a kutyák számára is, gondolom nem egy közülük autó kerekei alatt végzi), de közegészségügyi szempontból is nagy kockázatot jelent.
Nem tudom, Romániában milyen az állatvédelem, vannak-e menhelyek, és jellemző-e náluk az, ami Magyarországon, hogy sok osztrák és német fogad be tőlünk mentett kutyát. Sok országban ötletes videókkal népszerűsítik a keverék kutyákat, kiemelve, hogy cseppet sem kevesebbek a fajtatiszta kutyáknál. Chilében például ezzel hívják fel a figyelmet az örökbefogadásra:
Mexikóban pedig ezzel:
Romániában a tömeges ivartalanítás valószínűleg segítene, összekapcsolva egy jó örökbefogadási kampánnyal (akár nemzetközi szinten is). Persze ahhoz, hogy az állapot fenntartható legyen, a becsúszott kóbor szaporulatok folyamatos ivartalanítására volna szükség. Igaz, hogy az eredmény nem lenne olyan látványos, mintha kisöpörnék a kutyákat az utcákról, viszont biztos, hogy humánusabb.