Későn veszik észre a magyar kutyatartók, hogy öregszik a kedvencük

A kutyatartási szokások az utóbbi évtizedekben jelentősen megváltoztak. A kutyák hosszabb ideig élnek, és az állatorvosok is egyre gyakrabban találkoznak idősödő állatokkal. Az ELTE Etológia Tanszékénekmunkatársai az elmúlt hetekben egy olyan világelső vizsgálatot végeztek, melyben megpróbálták felmérni a hazai kutyaállományt, hogy hogyan öregednek a magyar kutyák, és hogyan viszonyulnak hozzájuk a gazdák.

A vizsgálat egyik legfontosabb eredménye, hogy tudományosan alátámasztja, hogy a kutyák 7 éves kor körül kezdenek öregedni, mondta dr. Miklósi Ádám, a tanszék vezetője a pénteken tartott sajtótájékoztatón. A gazdik ennek ellenére csak 9 éves kortól vélik egy kutyáról, hogy idős, a saját kutyájukkal szemben pedig elnézőbbek, és csak a 10. évtől gondolják, hogy öregszik.

A kérdőíves felmérésben közel 900 gazdi vett részt, az erre való felhívással itt a blogban is találkozhattatok. (Érdekesség, hogy a kitöltők 21 százaléka vizsla- vagy retrievertartó.) A válaszadók felének 7 évnél idősebb kutyája van, és az eredmények igazolták a korábbi elgondolásokat, hogy ez a kor tekinthető vízválasztónak. A kérdések alapvetően a viselkedésre, aktivitásra, figyelemre, új dolgok megtanulására, parancsvégrehajtásra és szociális kapcsolatokra irányultak.

A kutatók megállapították, hogy a kor előrehaladtával a figyelem, a tanulás romlik leginkább, és a kutya aktivitása is feltűnően megváltozik hétéves kor után. Az érzékszervek közül a látás és a hallás romlik elsősorban, és ez kapcsolatban állhat az aktivitás megváltozásával – az érzékek gyengülése ugyanis elbizonytalaníthatja a kutyát, és viselkedési problémákhoz is vezethet.

Dr. Bánfi András állatorvos elmondta, hogy a 7 és 9 éves kutya között az a különbség, hogy a kilencévesnél már látszik, hogy öregszik, míg a hétévesnél az elején jár ez folyamat, így nem feltűnő. Az ok, hogy az agysejtek egyre kevésbé képesek a glükóz, mint energiaforrás hasznosítására, így az agysejtek elhalnak. Ez eredményezi a viselkedésbeli változásokat, melyek kialakulásához időre van szükség. A megelőzéssel, odafigyeléssel azonban kitolhatjuk ezeknek a megjelenését.

Mit tehetünk azért, hogy a kutyánk minél később kezdjen öregedni?

Az idős kutya foglalkoztatása hasonló az idős emberéhez, mondta dr. Pongrácz Péter etológus. A magány, a monotónia, az unalom az idős kutyára is káros hatással van, ezért fontos az aktivitás megőrzése. Az idős kutyát bátran vigyük fiatalabbak közé, mert jellemzően jó hatással vannak az öregedő állatokra. Vigyük őket magunkkal társaságba, ne hagyjuk ki őket a családi kirándulásokból, eseményekből csak azért, mert idősödnek.

Fontos, hogy cselekedjünk időben, mert csak azt lehet megőrizni, ami már fiatalon is megvolt. A fiatal korban aktív kutyából ritkán lesz leépült idős eb.

Gondoskodjunk a kutya szellemének karbantartásáról! Ha nem is tanul olyan gyorsan, mint régen, azért még képes új dolgokat elsajátítani.

Figyeljünk oda az érzékszervek romlására, mert ez idegesítheti a kutyát. Gyengült látással is kiválóan el tudnak boldogulni az ismerős helyeken, csak ne rendezzük át a lakást, udvart. Ha rosszabb a hallása, akkor ne lepjük meg hirtelen, amikor nem veszi észre, hogy közeledünk hozzá. A hallásromlásnál egyébként jellemzően a középső hallástartomány esik ki, a nagyon mély és nagyon magas hangokat azonban sokkal tovább érzékelik (így érdemes ultrahangos síppal próbálkozni).

***

A kérdőív egy hosszabbra tervezett kutatás első lépése volt, az etológusok kísérletes vizsgálatokat is terveznek, hogy tanulmányozzák a kutyák öregedésének folyamatát.